Los Angeles, 21/10/2019, The National Film Academy based in the UK returns to the US with the second instalment of the prestigious annual National Film & TV Awards . The National Film Academy produces the National Film Awards UK which is one of Europe’s leading awards ceremony for motion picture. Now in its 6th year, the Academy last year launched the US version of the successful British awards in Los Angeles and today it announced the return for its second US instalment with official nominations for this year’s much anticipated 2nd annual National Film & TV Awards. Over 1.2 million television and film fans including academy members in Europe, Asia and North America submitted their nominations in the respected categories and public voting is now set to commence from today (21.10.19) until the 21st of November 2019. The prestigious 2nd annual National Film & TV Awards is set to take place at the Globe Theatre, in Los Angeles on the 3rd of December 2019. This year’s NFTA nominations sees the US Television series Power, lead with a record seven categories with cast members; Curtis ‘50 Cent’ Jackson , Joseph Sikora , Omari Hardwicknominated in the Best Actor category whilst La La Anthony nominated for Best Actress and fellow actors Michael Rainy Jr picking up a nomination for Best Newcomer and Jerry Ferrara getting the nod for Best Supporting Actor, and the series itself picks up a nomination for Best Scripted TV Series 2019 The Best Scripted TV Series sees Power go head to head with Empire, Game of Thrones (Season 8)  Chernobyl, The Act, Flea Bag, Russian Doll, When They See Us, Killing Eve and new Netflix British import, Top Boy. In the Best Feature Film category; The Avengers: Endgame, Spiderman: Far from Home, Hustlers  Once Upon A Time in Hollywood, Ad Astra , Rambo: Last Blood, Booksmart, Bird Box, Joker, Knives Out, Vice and Dumbo are all in the running for the top gong. The category for Best Performance in a Movie sees Music superstar, Cardi B who made her acting debut in the movie Hustlers receive a nod for her performance in the movie alongside Mark Ruffalo for Avengers – Endgame  Joaquin Phoenix for Joker, Don Cheadle for Avengers – Endgame, Robert De Niro for Joker, Woody Harrelson for Zombieland: Double Tap and Donald Glover for Amazon Prime feature , Guava Island.  Public Voting for the 2nd annual National Film & TV Awards sponsored by Dechavel is now live @ www.nationalfilmandtvawards/voting with the winners are set to be announced at the awards ceremony on the 3rd of December 2019 at the Globe Theatre in Los Angeles.  Here are the full list of nominations for the 2nd annual National Film & TV Awards 2019:  Best Actor 2019 sponsored by DeChavel 
Joseph Sikora (Power)
Anthony Anderson (Black-ish)
Ted Danson (The Good Place)
Omari Hardwick (Power )
50 Cent (Power )
Will Smith (Aladdin)
Robert Downey Jr. ( Avengers- EndGame)
Mena Massoud (Aladdin)
Tom Holland (Spiderman)
Dwayne Johnson (Fast & Furious – Hobbs and Shaw)
Sylvester Stallone (Rambo: Last Blood)
James McEnvoy (Glass) Best Actress 2019 sponsored by Delicora


La La Anthony (Power)
Jennifer Lopez (Hustlers)
Naomi Scott (Aladdin)
Sandra Bullock (Bird Box)
Scarlett Johansson (Avengers- EndGame)
Rosario Dawson (Zombieland: Double Tap)
Gemma Chan ( Captain Marvel)
Brie Larson (Captain Marvel)
Kaya Scodelario (Crawl)
Rihanna (Guava Island)
Taraji P. Henson (Best of Enemies) Best Newcomer 2019 sponsored by Neelu Fine Jewels


Rotimi
Mena Massoud
Michael Rainy Jr.
Noah Jupe
Veronika Bonell
Caleb McLaughlin
Miya Cech
Thomasin McKenzie
Chiara Aurelia
Caitlin Carmichael
Victoria Pedretti
Malachi Kirby
Sherrie Silver
Serayah Ranee McNeill Best Supporting Actress 2019 sponsored by DeChavel 


Naomi Scott (Aladdin)
Zendaya (Spiderman)
KeKe Palmer (Hustlers)
Yvette Monreal (Rambo: Last Blood)
Letitia Wright (Guava Island)
Amy Adams (Vice)
Emma Stone (The Favorite)
Priyanka Chopra (Isn’t it Romantic)
Serayah Ranee McNeill (Empire) Best Feature Film 2019 


Avengers: Endgame
Spiderman: Far from Home
Hustlers
Once Upon A Time in Hollywood
Ad Astra
Rambo: Last Blood
Booksmart
Bird Box
Joker
Knives Out
Vice
Dumbo Best Performance in a Movie 2019 


Mark Ruffalo (Avengers – Endgame)
Joaquin Phoenix (Joker)
Cardi B (Hustler)
Don Cheadle (Avengers – Endgame)
Robert De Niro (Joker)
Woody Harrelson (Zombieland: Double Tap)
Donald Glover (Guava Island) Best Director 2019 


Guy Ritchie (Aladdin)
Lorene Scafaria (Hustlers)
Adrian Grunberg (Rambo)
Nisha Ganatra (Late Night)
LuLu Wang (The Farewell)
Jordan Peele (Us)
Chiwetel Ejiofor (Boy who harness the wind)
Quentin Tarrantino (Once Upon a Time in Hollywood)
Adam McKay (Vice)
Andrea Berloff (The Kitchen) Best Performance in an Animated Movie 2019 


Beyonce (The Lion King)
Tom Hanks (Toy Story)
James Earl Jones (The Lion King)
Tim Allen (The Lion King)
Kirsten Bell (Frozen 2)
Mila Kunis (Wonder Park) Best Animated Film 


Toy Story
The Lion King
Frozen 2
How to Train Your Dragon: The Hidden World
Alita – Battle Angel
Missing Link
Wonder Park
Justice League vs. The Fatal Five Best Action Movie 2019 
Joker
Zombieland: Double Tap
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
Captain Marvel
Rambo: Last Blood
John Wick: Chapter 3 – Parabellum
Tripple Frontier Best Horror/Thriller Film 2019 


Zombieland: Double Tap
Us
The Perfection
Ready or Not
Scary Stories to Tell in the Dark
Extremely Wicked, Shockingly evil and vile
John Wick: Chapter 3 – Parabellum
Haunt
Fractured
Godzilla “King of the Monsters” Best Supporting Actor 2019 


J.B. Smoove (Spiderman: Far from Home)
Jason Statham (Fast & Furious : Hobbs & Shaw)
James Badge Dale (The Kitchen)
Adam Devine (Isn’t it Romantic)
Jerry Ferrara (Power)
Tommy Lee Jones (Ad Astra)
Trai Byers (Empire) Best Foreign Language Film 2019 


Le Grand Bain (France)
Queen of Hearts (Sweden)
Noah Land (Turkey)
Mistresses (Russia)
The Conquest of Siberia (Russia)
Hotel Soul Good (China)
Jessica Forever (France)
Big Deal (Russia)
Five is the Perfect Number (Italy)
While At War (Spain)
Foxter and Max (Ukraine)
Los Japon (Spain) Best Scripted TV Series 


Power
Top Boy
Game of Thrones (Season 8)
Chernobyl
The Act
Flea Bag
Russian Doll
When They See Us
Killing Eve
Empire Best Unscripted TV Series 


Growing Up Hip Hop: Atlanta
Comedians in Cars Getting Coffee
Million Dollar Listing New York
Love & Hip Hop: Hollywood
Bachelor in Paradise
The Real Housewives of Orange County
Undercover Billionaire
T-Pain’s School of Business
Jay Leno’s Garage
Growing Up Hip Hop: New York
To Have & To Hold: Charlotte
Flip it with Disick Best Producer 


Will Ferrell (Booksmart)
Kevin Feige (Avengers: End Game)
Ran Bergman and Rian Johnson (Knives Out)
Jerry Brukheimer, David Ellison, Dona Goldberg and Dan Granger (Gemini Man)
Mary Parent, Cale Boyter, Hidenaga Katakami and Don McGowan (Pokemon Detective Pikachu)
Alexandre Aja, Craig Flores & Sam Raimi (Crawl)
Basil Iwanyk and Erica Lee (John Wick: Chapter 3 – Parabellum) Best Comedy 


The Hustle
Isn’t It Romantic
SHAZAM!
Drunk Parents
Booksmart
Late Night
The Farewell
Sword of Trust
The Beach Bum
Hustlers Best Independent Film 


The Adventures of Jurassic Pet: Chapter 1
Ascension (California Pictures)
Daddy’s Girl (Spotlight Pictures)
Guava Island (Amazon Prime)
After the Wedding
The Farewell
Her Smell
The Last Black Man in San Francisco
Burning Cane
Blow the Man Down
The Art of Self-Defense
Sword of Trust
Lucky Day Best Talent Show 


America’s Got Talent
The Masked Singer
Dancing with the Stars
Rhythm and Flow
Little Big Shots
World of Dance
The Worlds Best
The Rap Game
The Big Stage
Bring The Funny
Penn and Teller: Fool Us Best Reality TV Show 2019 


Lindsay Lohan’s Beach Club
Mexican Dynasties
The Bachelorette
Love Island USA
Ru Paul’s Drag Race
Love & Hip Hop: Hollywood
The Hills : New Beginnings
Songland
Shark Tank
Keeping Up with the Kardashians
Black Ink Crew: Chicago
Dance Moms
Cheerleader Generation
Growing Up Hip Hop: Atlanta
Basketball Wives
Girls Cruise Best Documentary 


Homecoming
Horror Noir – History of Black Horror
One Child Nation
The Souvenir
Knock the House
17 Blocks
The Apollo
David Crosby – Remember My Name
Knock Down The House
Apollo 11 Best Male Reality TV Personality 


Scott Disick (Flip it with Disick)
Colton Underwood (The Bachelor)
Brody Jenner (The Hills : New Beginning)
Spencer Pratt (The Hills : New Beginning)
Bow Wow ( Growing Up HipHop)
Kodi Lee (America’s Got Talent)
Antoni Porowski (Queer Eye)
Pauly D (Jersey Shore- Family Vacation) Best Female Reality TV Personality 


Kris Jenner (Keeping Up with the Kardashians)
Kandi Burruss (Love &HipHop)
Rasheeda (Love &HipHop)
Audrina Patridge (The Hills : New Beginning)
Hannah Brown (The Bachelorette)
Shaunie O’neal (Basketball Wives)
Heidi Montag (The Hills: New Beginning)
Stephanie Pratt (The Hills: New Beginnijng)
Lil Mama (Growing Up HipHop)
Donna Martin (Cheerleader Generation)
Lisa Vanderpump (Vanderpump Rules)
Denise Richards (Real Housewives of Beverley Hills) Best Short Film


Crude Oil
Lavander
Under the Covers
Father Figuring
The Miners
Dunya’s Day
Master Maggie Best Talk Show 


The Late Late Show with James Corden
The Daily Show with Trevor Noah
immy Kimmel Live
The Talk
Drink Champs (Nore, DJ Efn)
The Ellen DeGeneres Show
The Maury Show
The Breakfast Club
The View
Saturday Night Live
The Late Show with Stephen Colbert
Red Table Talk Best Entertainment Show 


Nick Cannon Presents: Wild’N Out
Saturday Night Live
Red Table Talk
Beat Shazam
Saturday Night Live
World of Dance
American Idol
The Breakfast Club
America’s Got Talent (The Champions)
So You Think You Can Dance?
SongLand
Penn and Teller: Fool Us
Girls Cruise
Drop The Mic Best Reality TV Judge 


Mark Cuban (Shark Tank)
Jermaine Dupri (The Rap Game)
Kevin O’Leary (Shark Tank)
Queen Latifah ( The Rap Game)
Barbara Corcoran (Shark Tank)
Chrissy Teigen (Bring The Funny)
Daymond John (Shark Tank)
Robert Herjavec (Shark Tank)
Lori Greiner (Shark Tank)
Drew Barrymore (World’s Best)
Simon Cowell (America’s Got Talent) Best TV Presenter 


Nick Cannon (Wiild ‘n’ Out)
Ellen DeGeneres (The Ellen Show)
Nev Schulman ( Catfish: The TV Show)
Khloe Kardashian (Revenge Body with Khloé Kardashian)
Wendy Williams (The Wendy Williams Show)
Terry Crews (America’s Got Talent: Champions)
Terrence Jenkins (Are You the One)
Jamie Foxx (Beat Shazam)
James Corden (The World’s Best) Best Performance on a Reality TV Show 


Preacher Lawson (America’s Got Talent: The Champions)
Brian Justin Crum (America’s Got Talent: The Champions)
T-Pain (The Masked Singer)
Naturally 7 (The World’s Best)
Vonnie Lopez (The World’s Best)
MAPY (The Big Stage) Voting officially commences ( 21/10/19 until the 21/11/19) with winners of each category announced at the star-studded National Film & TV Awards 2019 awards ceremony taking place on the 3rd of December 2019. Vote Live now at : www.nationalfilmandtvawards.com/voting Tickets for the NFTA 2019 are out on sale now @ EventsBrite
For Media Accreditation:  Richard Goldstein
Email: richard@nationalfilmawards.co.uk For Celebrity/Brand Partnerships:  Naomi Wakeling
Email: naomi@nationalfilmawards.co.uk Follow on Social Media: #NationalFilmandTVAwards Twitter: @NatFilmAwards Instagram: @NationalFilmAwards

%d bloggers like this: